Експерти: Кадрову політику Януковича визначає Сім’я, олігархи і “донецький ресурс”

В Україні не діють механізми державної кадрової політики. Про це в коментарі Тиждень.ua заявив політолог Андрій Дуда.

«Зрозуміло, що для призначення на політичні посади мали би враховувати відповідні критерії, які би відповідали компетентності, професіоналізму осіб. На сьогодні ми бачимо, що ці нормативно визначені критерії з призначенням на посади у демократичній державі не працюють. Ні професіоналізм, ні компетентність, ні досвід насправді не є на належному рівні задіяні, принаймні це бачимо на основі призначення на посади голів державних адміністрацій», – заявив експерт.

Зокрема, одним з критеріїв, який сьогодні відчутний в кадровій політиці, як зазначив Дуда, є приналежність до донецького регіону.

«Другий критерій – це належність до певних політичних груп впливу у владних елітах. Я не можу на компетентному рівні проаналізувати, як зберігається цей баланс, але відчутно призначенців від груп Клюєва, Ахметова. З іншого боку, є призначенці від груп, які журналісти охарактеризували як Сім’я – політична група, яка представляє так звану молоду поросль донецьких еліт», – зазначає експерт.

«Дивлячись на те, як багато людей без досвіду роботи на держслужбі і взагалі без досвіду роботи займають важливі посади в державі, можу сказати, що критерії професіоналізму, на жаль, не працюють», – додав він.

На запитання, хто може впливати на підбір кадрів на державні посади, Дуда відповів:

«Залежно, на якому рівні посад. Якщо йдеться про рівень центральних органів, думаю, дуже велика роль саме Адміністрації президента. Якщо йдеться про політичні посади, то це вирішується на достатньо вищому рівні. Очевидно, що для нас це питання, скоріше, “чорний ящик”, тому що ніхто не може сказати точно, хто і як впливає на прийняття того чи іншого рішення”.

У свою чергу, політолог Володимир Фесенко зауважив, що «Янукович, на відміну від Кучми і особливо Ющенка, не прихильник частих «кадротрусів».

За словами Фесенка, на кадрову політику  Януковича впливає не лише Сім’я.

«Так, Сім’я більш активно впливає на кадрову політику, але все ж таки це не єдине джерело. Є й так званий «донецький ресурс» або люди, з якими він давно знайомий. Плюс не останню роль мають лобістські зусилля деяких олігархів», – зауважив він.

За словами Фесенка, Янукович особисто контролює призначення обмеженого списку осіб.

«Особисто він контролює лише обмежений список вищих посад: у силових структурах, уряді, можливо окремих заступників. А далі все залежатиме від пропозицій, лобістських зусиль керівників уряду, окремих представників в оточенні президента», – додав політолог, зауваживши, що важко назвати, хто впливає на думку Януковича при відборі кадрів, зокрема, у силові структури.

Щодо вузького кола осіб, що можуть мати вплив на кадрову політику Януковича, експерт називає, зокрема, керівництво Адміністрації президента, старшого сина Олександра, віце-прем’єра Сергія Арбузова, секретаря РНБО Андрія Клюєва тощо.

«Я не думаю, що хтось йому (Януковичу. – Ред.) диктує (кадрову політику. – Ред.). Скоріше радять. Думаю, кількість таких людей обмежена. Це найближче коло в оточенні Януковича, плюс ті, хто і за посадами може на це впливати. Зокрема, впливає думка керівників Адміністрації президента, прем’єра, старшого сина, думаю, й Арбузова, час від часу Клюєв… І звісно найбільш впливові олігархи – Ахметов і Фірташ», – зазначив він.

Джерело : Тиждень.ua