Партія регіонів розпочинає, і…

Мешканцям Дніпропетровщини, фактично, доводиться фінансувати своїми податками піар однієї політичної сили – Партії регіонів.

До старту виборчої кампанії де-юре залишилось декілька місяців. Але де-факто перегони розпочалися. Особливо це помітно в обласних центрах. Біг-борди колоритних кандидатів мажоритарників (майже повністю провладних) «прикрашають» вулиці міст… То вони поздоровляють нас з святами, то демонструють досягнення. «Все робиться для блага багатостраждального народу», – ніби переконують нас «біг-морди» політиків.

І в той час, коли опозиція заявляє про свою монолітність і готовність до виборів, провладна партія на політичній шахівниці робить чергові переможні кроки. Тактика регіоналів не надто витончена, втім поки що ефективна. Вони або грають не за правилами – або встановлюють правила «під себе». Прийнявши закон про вибори, через деякий час ПР, одумавшись, закон підкорегувала, додавши кількість округів в базовому – східному регіоні. Ми вже не говоримо про горезвісний адмінресурс.

Далеко ходити не треба – наприклад, на рідній Дніпропетровщині: у ПР все «в кишені». Після однієї з останніх сесій Дніпропетровської облради туди, до речі, потрапили і друковані ЗМІ.

На сесії було прийнято рішення внести зміни до «Програми економічної підтримки районних, міських та міськрайонних газет, районного, міського, міськрайонного телерадіомовлення Дніпропетровської області».

Тим самим мешканцям Дніпропетровщини, фактично, доводиться фінансувати своїми податками піар однієї політичної сили – Партії регіонів.

Це все називається так Програма з висвітлення діяльності органів місцевої влади.

В 2012-2015 роках на висвітлення діяльності влади буде витрачено 15 млн 278 тис. гривень – згідно даної програми, в цілому кожен тиждень протягом 2012 року буде готуватися 160 програм про діяльність органів виконавчої і представницької влади, в 2013 році – 170 програм і в 2014 та 2015 роках 180 і 190 програм – відповідно. Ще раніше,  рік тому, ОДА в особі начальника управління преси і інформації озолотила місцеві телеканали, провівши тендер на висвітлення власної діяльності за наші з вами бюджетні кошти. А це теж мільйони гривень…

Отже, регіонали по-ленінськи підготувалися до 28 жовтня 2012 року. Володіючи банками, «захопили» ще й пресу та «телеграф».

Тепер все готово для проведення чесних і вільних парламентських виборів.

Політологи і політики сходяться на думці: коли буде можливість, регіонали таки проведуть вибори без явних фальсифікацій, – але і не подумають зупинитися перед спотворенням волевиявлення громадян у разі потреби.

«Партія регіонів зацікавлена у чесних і прозорих виборах, – але у виграшних передусім виборах, – вважає політолог Віктор Пащенко. – Якщо буде ризик програти вибори, то чесність і прозорість відійдуть на другий план. На місцях порушення обов’язково будуть. Якщо, навіть, центральна влада вимагатиме чесних і прозорих виборів, то ще більш серйозно вона вимагатиме перемоги. Тому, я думаю, для чиновників простіше отримати прочухана за порушення, ніж бути звільненим за те, що не вдалося виконати план по проходженню як можна більшої кількості своїх мажоритарників».

Тим часом, дострокові вибори до місцевих органів влади, які відбулися 18 березня, стали ще одним дзвіночком на користь того, що без порушень в жовтні не обійдеться.

На Дніпропетровщині вже є такі факти. Вибори депутата П’ятихатської районної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №8 пройшли з грубими порушеннями законодавства. Зокрема, районною виборчою комісією порушені терміни спростування результатів виборів.

Про це нам повідомив Станіслав Козлов, довірена особа опозиційного кандидата чорнобильця-полковника Володимира Рогози. «Вибори пройшли 18 березня, а наступного дня районна виборча комісія затвердила результати виборів, хоча, згідно із законодавством, у нас було два дні на спростування», – заявив Козлов.  За його словами, це далеко не єдине зафіксоване порушення.

«Так, районна виборча комісія у своєму рішенні не визнала мене об’єктом виборчого процесу – по їх логіці, мені не те що скарги не можна було подавати, але і бути присутнім на виборчих дільницях, – каже довірена особа. – Агітаційні матеріали кандидата в депутати районної ради від опозиції Володимира Рогози районна виборча комісія забракувала, заявивши, що сама згадка про розкрадання бюджету порочить їх честь і гідність». Нам в руки потрапив лист голови районної виборчої комісії О.Іванова на ім’я Станіслава Козлова, в якому голова обурюється згадкою про розкрадання районного бюджету, корупцію і людське горе. Сам Рогоза, ще, здається, вірить, що публічною розмовою з головою райдержадміністрації ситуацію можливо якось змінити. Говорить, що колеги – воїни-афганці і чернобильці уповноважили його провести масовий захід – для привернення уваги голови райдержадміністрації.

А от в селі Бабайковка Царичанского району саме після розмови з головою райдержадміністрації Дмитром Ковальовим представникам опозиції відмовили в реєстрації на довиборах сільського голови, після чого він нібито сам відмовився від участі «в оних». Переміг єдиний зареєстрований дільничною комісією кандидат, звісно провладний.

Що стосується того, чи постане перед регіоналами потреба фальсифікувати вибори, у опозиційних політиків сумнівів не залишилось.

Останні соціологічні дані (зокрема і закриті) свідчать про те, що рейтинг Партії регіонів продовжує стабільно знижуватись (особливо в великих містах), натомість, опозиційних політичних сил – зростає.

Тож всі опитані нами політики та політологи одностайні в тому, що партіям влади, щоб перемогти, доведеться вдававатися до «корекцій» результатів виборів, починаючи від загальновідомих «каруселей» і закінчуючи тупим і грубим переписуванням протоколів. За мовчазної згоди куплених оптом та вроздріб членів ДВК та спостерігачів.

«Головну ставку влада зробить на зниження явки опозиційного електорату і спроби провокування конфліктів між опозиційними партіями. Буде і легальний підкуп виборців шляхом підвищення зарплат і пенсій напередодні виборів», – вважає голова міської організації «Свобода» Андрій Денисенко.

На окремо взятій Дніпропетровщині та і в цілому покраїні опозиція, як мантру, повторює про «вже створений механізм висунення єдиного кандидата від опозиції на мажоритарних округах». Попередньо узгоджено, хто з них і в яких округах висуватиметься, «щоб не було практики взаємопоборювання».

І коли з відповіддю на питання «Проти кого боремося?» все зрозуміло… То з питанням «За що боремось?» опозиціонерам ще треба розібратися.

В науково-ідеологічному центрі імені Донцова переконані, що будь-які вибори несуть можливість змінити ситуацію на користь українського суспільства, на користь утвердження національної ідеї. «Інша річ, як цією можливістю скористається і політикум, і громада, чи все зміниться на користь українців, чи будуть задіяні банальні технології оболванювання людей, чи вибори, нарешті, стануть боротьбою ідеологій і програм державотворення», – задаються питанням аналітики.

Петро Іванишин, заступник керівника центру імені Донцова, впевнений, що останні події в демократичному таборі обнадіюють.

«Зокрема, в своєму останньому інтерв’ю ЮліяТимошенко багато що переосмислює, – визнає свої попередні помилки, ставить питання, що боротьба «проти» була помилковою. Вона усвідомила, що треба боротися «за». А це «за» міститься передусім в ідеологічній сфері, в сфері випрацювання спільної ідеї – привабливої для суспільства і в межах сучасної політичної ситуації, – впевнений Петро Іванишин. – У нас багато років політики як такої немає, натомість існує ілюзія політичної боротьби, ілюзія політичних процесів. Важливим є випрацювання ефективних політичних ідей і механізмів їх втілення через політичні партії і громадські організації. Та контроль народних обранців з боку громади – аж до права відкликати депутата. За таких умов перемога демократичних сил піде на користь всьому суспільству. До того ж, створення механізмів контролю повинно змусити депутатів виконувати взяті на себе зобов’язання».

Обранці повинні стати ближче до народу. Візьмемо хоча б демократичну Англію. Там депутат приблизно тиждень на місяць працює в парламенті, – весь інший час проводить «в окрузі». Тому, англійський депутат знає про всі можливі проблеми громади і допомагає їх вирішувати.

І коли й українська громада і політикум дозріють до напрацювання подібних схем, перемога прийде: одна на всіх.

Автор: Виталий Непомнящий
http://www.litsa.com.ua/articles/3546/partiya-regioniv-rozpochinaie-i.htm