На кого звалити звалище?

У кожному з міст України, як і у всій державі, є «довгограючі» проблемні питання. Вони давно відомі, складні для вирішення, але є благодатним ґрунтом для гучних заяв. У Новомосковську одиним із таких питань є Кулебівське звалище. Усі, хто хотів звернути на себе увагу, говорили про нього. Під час виборів – обіцяли зробити ледве не райським садом, після виборів – використовували як привід для критики інших.Зараз Кулебівське звалище знову на черзі денній. Начебто через загорання та екологічну шкоду. І одразу ж пропонується чарівне вирішення цієї проблеми – укладання угоди про вивезення сміття з ТОВ «Екологія Україна».

За обіцяним вирішенням екологічної проблеми чітко проглядаються комерційні інтереси однієї конкретної компанії. І для компанії це нормально, бо отримання прибутку є першим та основним завданням будь-якого підприємства.Питання полягає в іншому. Яка користь від цього буде для мешканців міста і чи може бути здійснене те, що обіцяє ТОВ «Екологія Україна»?Про це та інше – у нашому матеріалі. Два шляхиПроблема з Кулебівським звалищем існує, і заперечувати це було б дивно. Дискутивними є шляхи її вирішення. Як добре описано у фольклорі про синицю і журавля, так і з Кулебівським звалищем.

Можна отримати щось непевне, але зараз, або дещо конкретне, але трохи згодом.Про непевне, але зараз, говорить ТОВ «Екологія Україна». Компанія звернулась з листом до Новомосковської міської ради, де пропонує вивозити сміття з міста за трохи нижчою ціною, ніж це робить зараз Комбінат комунальних підприємств, «закрити» Кулебівське звалище і вивозити сміття на свій полігон твердих побутових відходів (ТПВ).

При цьому начебто ця компанія проведе за власний кошт перший етап рекультивації звалища.Коли на кону контракт на надання послуг з цілим містом, то, безумовно, обіцяти можна скільки завгодно затратних проектів. Питання тільки в тому, чи можуть вони бути виконані підприємством з урахуванням фінансової складової, у рамках діючого законодавства та з урахуванням історії роботи ТОВ «Екологія Україна» у Новомос-ковську в 2001-2003 роках?До речі, ви ще пам’ятаєте, що мешканців Кулебівки треба захистити від екологічної проблеми? Про конкретне, але трохи згодом говорить міська влада.

Для того, щоб зрозуміти різницю у підходах і їх наслідках, варто знати трохи більше, ніж говорять лобісти закриття звалища.Отже, у 2015 році закінчується термін дії звалища на Кулебівці. Повторимо ще раз, якщо раптом ви не вірите своїм очам: у 2015 році новомосковське звалище має припинити свою діяльність. Враховуючи це, місцева влада розглядала 2 варіанти вирішення цього питання. Про перший з них ми уже писали: встановлення сортувальної лінії.

Другий варіант передбачає відкриття нового полігону твердих побутових відходів. Оскільки термін дії звалища закінчується у 2015 році, то вкладення коштів у його модернізацію не є доцільним. Більш зваженим та далекоглядним є другий варіант: відкриття нового звалища. Тим більше, що у районі Харківської трасі є ділянка землі, яка в земельних реєстрах передбачена під полігон ТВП. Директор МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» (МКП НККП) Анатолій Іванович Поздняков розповів нам про своє ставлення до цих підходів.«Життя всього міста не може залежати від комерційної структури.

У Новомосковська має бути своє комунальне звалище. Інакше приватна компанія зможе диктувати ціни та політику поводження з твердими побутовими відходами, яка може не збігатись з інтересами міста», – висловив він свою думку.«Замість некомпетентного ажіотажу, варто говорити, що міська влада і депутати згодні з тим, що звалище має бути рекультивоване. Важливо розуміти відмінність між закриттям звалища та його рекультивацією. На звалище ж просто так замок не повісиш», – говорить він.Більше того, Анатолій Іванович чудово пам’ятає той час, коли робота Кулебівського звалища була призупинена і до чого це призвело.

«У 2000 році вольовим рішенням уже була призупинена робота звалища, що призвело до несанкціонованого вивезення сміття, загорянь. Сміття дійшло практично до перших житлових будинків, і це була справжня екологічна катастрофа» – згадує він.Більше того, збереглись фото 2000 року, де наочно видно, що відбувалось на під’їздах до звалища. Тоді міська влада була змушена звертатися до спеціалізованого підприємства.«У 2005 році було запрошене спеціалізоване підприємство, яке перемістило це сміття на територію звалища. Звалище привели у відповідність до норм, які були встановлені чинним на той момент законодавством. Тоді звалище було приведене у відповідний до норм стан, було закуплено 2 бульдозери, зроблена паспортизація звалища. Нехай не все, але було багато зроблене для того, щоб звалище відповідало діючим нормам», – розповідає він про боротьбу зі сміттєвою стихією.Чи хотіли б мешканці Кулебівки повторення такої ситуації? Є великі сумніви щодо цього. Чи можливе повторення? Цілком.

І тут постає ще одне питання. На одному з засідань комісії Новомосковської міської ради, де доповідав генеральний директор ТОВ «Екологія Україна», депутат Світала Коротич поставила питання, коли саме, на їх думку, має бути закрити звалище і куди після якоїсь конкретної дати місто має вивозити сміття?Відповіді не надійшло. Можна припустити, що відстоюючи свої комерційні інтереси і пропонуючи закрити звалище, не була розроблена відповідь на питання «що далі?». Як говорять новомосковці, це більше схоже на стратегію, яка має назву «згоріла хата – гори й сарай». Чи стало старе забутим?Скептичне ставлення депутатів, мешканців та фахівців до пропозицій ТОВ «Екологія Україна» пов’язано ще й з відчуттям дежа вю. «У тебе уже все було», – сказала золота рибка дідусеві в одному анекдоті.У ТОВ «Екологія Україна» уже був контракт з містом на вивезення сміття. За два роки підприємство пішло з міста, залишивши його потопати у горах невивезених відходів.«У нас уже є гіркий досвід.

21 червня 2001 року у Новомосковську з’явилось ТОВ «Екологія Україна». Вони обіцяли, по-перше, чистоту в місті, тобто регулярне вивезення. По-друге, пільгові тарифи для бюджетних установ: шкіл, дитсадків, лікарень. Безкоштовний прийом відходів, які були зібрані на міських суботниках. Обіцянок було досить багато. Фактично, як і зараз. Але за 2 роки «Екологія» пішла з міста, залишивши його без нічого: без техніки і з тимчасово закритим звалищем, яке було не готове до приймання сміття», – розповідає Поздняков.Тоді місто довелось просто-таки рятувати.«Наведу приклад, який може підтвердити командир 194-го понтонно-мостового загону, полковник Микола Савчук. У 2003 році з дворів КРАЗами військових вивозили сміття, контейнерів тоді не було. Саме тоді міська влада прийняла Програму утилізації твердих побутових відходів, а також рішення про тимчасове відкриття звалища, щоб з часом привезти його у відповідність до норм», – продовжує він.На засіданні комісії міськради Світлана Коротич також поставила абсолютно логічне питання: «Чому тоді, через два роки роботи, ви пішли з Новомосковська?». І отримала відповідь, яка вразила своєю безпосередністю: «Тому що тоді люди не платили за вивезення сміття».

Чому ТОВ «Екологія Україна» вирішила, що зараз ситуація з оплатою змінилась? На це питання відповіді уже не було.Але постає питання, як тоді робились розрахунки їх витрат на охорону і рекультивацію Кулебівського звалища, на підставі яких даних розроблений їх бізнес-план, наскільки, взагалі, їх пропозиції мають відношення до реальності?«Нам говорять, що ТОВ «Екологія Україна» зробить нам свято. Я процитую вам вислів одного депутата з його інтерв’ю в газеті «Вісник Присамар’я». «…В усьому світі влада намагається позбутися сміття і вивезти його якомога далі. Приклад тому Дніпропетровськ, який закрив сміттєзвалище на Ігрені та вивозить свої побутові відходи до нас, на полігон ТОВ «Екологія». Депутат радіє тому, що Дніпропетровськ закрив своє звалище і сміття возять до нас, а відстань від звалища «Екології» до першого житлового будинку 450 метрів. Тобто це звалище може закритись завтра-післязавтра, змінитись керівництво. І ті обіцянки, які дає «Екологія», цілком можливо, не будуть виконані», – припускає Поздняков.У тому ж інтерв’ю, що цитує директор МКП НККП, вказано, що у ТОВ «Екологія Україна» є сучасні автомобілі для вивозу сміття, але спеціалісти звертають увагу й на інший аспект існування таких машин.«Я можу сказати, що їх (автомобілів ТОВ «Екологія Україна») всього 6 штук, наймолодші з них мають 5 років від виготовлення. Справа навіть не в цьому.

Автомобілі – це прекрасно. Але чомусь вони не допомогли впоратись з вивезенням сміття у Дніпропетровську від житлових будинків. З 2012 року вони не вивозять сміття з житлового фонду Дніпропетровська. Ви вважаєте, що вони впораються зі сміттям у Новомосковську?», – ставить риторичне питання Анатолій Іванович.І з автомобілями у підприємства теж уже була неоднозначна ситуація.«Коли почала працювати ТОВ «Екологія Україна», їм передали техніку Комбінату комунальних підприємств. Тоді це було 9 одиниць. Через 2 роки, залишаючи наше місто, вони повернули 2 ГАЗони та іржаву раму від КАМАЗу. Місто залишилось зі сміттям і без машин», – згадує Поздняков.До речі, на офіційному сайті ТОВ «Екологія Україна» можна пересвідчитись, що укладати договір на вивезення сміття вони пропонують лише юридичним особам.

«Я так розумію, що запрошувати треба тих, хто вміє працювати, хто може продемонструвати успішний досвід. А «Екологія Україна» втратила сміттєспалювальний завод, сказавши, що колись там буде реконструкція. Зараз вони вивозять тільки комерційне сміття від юридичних осіб. Такий підхід до роботи їм вигідний», – вважає Поздняков.При тому, що МКП НККП не може похвалитись автомобілями, які щойно зійшли з конвеєру, але це підприємство працює безперебійно, хоча й створювалось у надзвичайних умовах після того, як «Екологія Україна» вже залишала Новомосковськ сам на сам зі сміттям. Цікавий приклад самокритики?Повертаючись до інтерв’ю депутата Романа Лебедєва у «Віснику Присамар’я», Анатолій Поздняков звернув увагу на те, що зазначений депутат, критикуючи стан справ зі звалищем, фактично дає оцінку своїй роботі.

«Депутат фактично дає оцінку роботи комісії, яку він очолює уже 12 років. І зараз він відпрацював половину поточного терміну. При цьому він говорить, що нічого не зроблено і Програма поводження з твердими побутовими відходами не виконується так, як хотілося б. Я, як і будь-яка інша людина, хотів би спитати: «Дорогі депутати, ви розподіляєте бюджетні кошти. Чому ж ви не виконуєте Програму, яку самі і ж прийняли?». Яку можна поставити їм оцінку?», – говорить директор комунального підприємства.«Чому ми не досліджуємо причини? Чому якщо біля контейнеру є сміття, то треба карати того, хто його вивозить, а не того хто його викинув там?

Чому якщо в ліфті попалили кнопки, то ми караємо не того, хто це зробив, а директора ліфтового господарства? Чому якщо у під’їзді зроблений ремонт, а потім там обмалювали стіни, то карають не «художника», а начальника ЖЕКа? Це парадоксальна ситуація. Так і тут, не розібравшись з Програмою поводження з твердими побутовими відходами, пропонуються дестабілізуючі та шкідливі для міста рішення», – наголошує Поздняков.Ще один приклад обіцянок ТОВ «Екологія Україна». Коли вони починали працювати у 2001, обіцяли провести на Кулебівське звалище воду. Як можна здогадатись, цього не було зроблено. Воду у 2010-му проводила міська влада. Зараз мова йде, що вони начебто поставлять шлагбаум та будуть охороняти звалище, а потім його рекультивовувати. Чи не є абсурдним припущення, що приватна структура замість того, щоб заробляти кошти, буде навіщось вкладати 3-4 мільйони гривень у перший, інертний, шар землі на звалищі, вкладати кошти у закриття чужого проекту?Здається, забагато питань, як для одного гучного вигуку «закрити звалище!».У Дніпропетровську, до речі, відмовились від послуг ТОВ «Екологія Україна» з вивезення сміття від житлових будинків.

Дніпропетровськ має власне звалище, тому що місто вважає за необхідне мати можливість впливати на ситуацію зі сміттям.Навіщо платити більше?Одним з аргументів на користь комерційної компанії називають ціну для населення. Начебто, якщо сміття вивозитиме ТОВ «Екологія Україна», то люди платитимуть менше.Але все далеко не так просто. По-перше, варто подивитись, за що пропонують платити «Екології» і за що платять МКП НККП. «Екологія» може тільки вивозити сміття. Тобто під’їхала машина і забрала те, що в контейнерах, і це має бути на 60 коп дешевше, пояснював Поздняков.До тарифу МКП НККП входить робота прибиральника контейнерного майданчика, вивезення сміття після міських суботників та габаритного сміття. Чи готові мешканці Новомосковська до того, що контейнери зі сміттям будуть порожні, але оточені купами непотребу?

Чи готові бачити стихійні звалища у дворах з обрізаними гілками або купами після прибирання двірників? Чи готові батьки відводити дітей до дитсадків та шкіл, переступаючи через відходи або здавати гроші з власних гаманців, щоб платити за вивезення сміття ще й там?Чому? Тому що для бюджетних закладів і установ у Новомосковського комбінату комунальних підприємств встановлені пільгові тарифи на вивезення сміття.«У нас пільгові ціни для закладів освіти, медицини. Наприклад, управління освіти підрахувало, що при повній оплаті, за рік вони мають сплачувати 80 тис грн., а нам вони сплачують лише 20 тис грн. Тобто, щоб «Екологія» вивозила сміття зі шкіл, треба ще десь взяти 60 тис грн. на рік, зібрати з батьків?

Зрозуміло ж, що приватні структури не будуть займатись благодійництвом», – говорить директор НККП.Володимир Тарасюк був директором КП ЖЕО, коли у Новомосковську працювало ТОВ «Екологія Україна». Саме він укладав тоді угоди на вивезення сміття і дуже добре пам’ятає, як працювала тоді вказана компанія.«З 2001 по 2003 роки вони (ТОВ «Екологія Україна» – прим. ред.) працювали у Новомосковську.

Десь за рік роботи зрозуміли, що гроші тут зовсім не ті, на які вони розраховували, бо у людей були борги по сплаті за комунальні послуги. Потім вони кинули місто. У цей час в місті були гори сміття. Щось вивозилось, але це робилось стихійно, бо організовано це нікому було робити. Усі в місті це бачили. Саме тоді і почало створюватись комунальне підприємство з вивезення сміття», – згадує Тарасюк.Крім ненадійної репутації, неоднозначного тарифу та законодавчо обумовленої неможливості рекультивації звалища силами ТОВ «Екологія Україна», є ще один важливий аспект – бюджетний та податковий.

І вони теж роблять неможливим те, що обіцяє комерційне підприємство з вивезення сміття.На одній із сесій Новомосковської міської ради були прийняті єдині тарифи на складування твердих побутових відходів у розмірі 13,08 грн. Якщо «Екологія» навіть могла б приймати сміття дешевше, то це б прямо призвело до зменшення прибуткової частини місцевого бюджету. А підприємство отримало б підстави для перевірок конт-ролюючими органами, бо така господарська діяльність могла би бути кваліфікована як укриття прибутків, оскільки це йде всупереч нормам Податкового кодексу та інших законів, або ціна на вивезення залишилась би на рівні затвердженої, але з меншим обсягом послуг, або підприємство було б змушене постійно сплачувати величезні штрафи. Погодьтесь, що це не схоже на добре продуманий бізнес-план.До того ж комунальне підприємство поповнює місцевий бюджет. За інформацією МКП НККП, минулого року вони сплатили 230 тис грн податку з фізичних осіб та майже 500 тис грн соціальних внесків.

Чому ці кошти мають поповнювати бюджет Дніпропетровська, де зареєстроване ТОВ «Екологія Україна»?«Усі їх обіцянки – мильні бульбашки. При уважному аналізі, вони просто лопаються», – підсумував аналіз пропозиції ТОВ «Екологія Україна» Анатолій Поздняков. Світло в кінці звалища«Вихід є», – іноді пишуть на вказівниках оптимісти на противагу непродуктивному і песимістичному «виходу немає». Зрозуміло, що робота, яка ведеться комунальним підприємством, виконується з урахуванням соціальної функції, а робота приватної структури має на меті лише власні комерційні інтереси.«Влада в особі міського голови Сергія Мороза обрала єдино правильний вихід: працювати над відкриттям свого нового звалища та поступово рекультивовувати старе», – прокоментував точку зору мера Анатолій Поздняков.

Спеціалісти говорять, що правильна рекультивація звалища передбачає дослідження, які дадуть відповідь на питання, як потім використовувати цю територію.Зараз пропонується певна послідовність кроків, яка дозволить вирішити питання з Кулебівським звалищем, з визначенням місця для зберігання твердих побутових відходів Новомосковська та безперебійної роботи з вивезення сміття з міста.«Ця проблема має вирішуватись комплексно, з урахуванням інтересів мешканців та міста, у законодавчому полі», – сказав мер Сергій Мороз.

Серед комплексних заходів передбачається розробка та прийняття цільової Програми на 2013-2020 роки, яка передбачатиме рекультивацію Кулебівського звалища та відкриття нового комунального полігону.Мають бути зроблені проекти рекультивації з урахуванням того, що буде на 11 гектарах звалища після його закриття. Паралельно має робитись проект відкриття нового полігону згідно з усіма законодавчо визначеними нормами.Це, у тому числі, дозволить використовувати грунт з нового полігону для рекультивації Кулебівського звалища.

І це теж дуже важливе питання, бо, за попередніми підрахунками, необхідно буде 300 тис кубів землі.Коли будуть готові проекти, експертиза визначить їх вартість, але і так зрозуміло, що кошти потрібні чималі. Але якщо враховувати, що подібні цільові програми фінансуються з цільових екологічних коштів і/та державного бюджету, то це виглядає цілком реальним.У будь-якому разі це дозволяє не наступати на ті ж самі граблі і відкриває перед Новомосковськом зовсім нові перспективи. Аргументи «проти» ТОВ «Екологія Україна»

Джерело: nmsk-segodnya.dp.ua