Незаконным карантином и локдауном предпринимателям был нанесен материальный урон! Кто будет компенсировать?

Під час незаконного карантину і, особливо, під час незаконного “локдауну” багато підприємців, що використовують орендні комерційні площі, зазнали збитків, пов’язаних із забороною повністю або частково здійснювати підприємницьку діяльність по обслуговуванню клієнтів в цих орендованих приміщеннях. Будь-які збиткі, що нанесені особі протиправними діями третіх осіб, за законом повинні бути відшкодовані. То хто ж і в яких розмірах повинен відшкодувати підприємцям прямі збитки, що полягають в орендній платі за приміщення, які неможливо було використовувати за призначенням?

Відповідно до частини 4 статті 762 Цивільного кодексу України наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилась. Відповідно до частини 6 тієї ж статті Кодексу наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Наприклад, ресторан: він не міг приймати відвідувачів, проте міг продавати свою продукцію за межі приміщення (онлайн-замовлення + доставка). Такий випадок підпадає під дію частини 4 згаданої статті, оскільки приміщення все ж таки використовувалось, проте, було обмежено (зменшено) обсяг клієнтури. А от, наприклад, перукарня: вона не могла приймати відвідувачів і в неї не було альтернативного шляху продажу своїх послуг. Такий випадок підпадає під дію частини 6 згаданої статті.

Якщо ви звернули увагу на різницю в праві наймача за цими нормами Кодексу, то побачили, що за частиною 4 наймач “має право вимагати”, а за частиною 6 наймач “звільняється” (автоматично). Відповідно, в кожному з випадків, діяти наймачу також треба по різному. Якщо ваш випадок – це частина 6, вам необхідно надіслати орендодавцю “повідомлення про застосування ч. 6 ст. 762 ЦКУ” і, відповідно, акт за цей період підписати за сумою, зменшеною на суму звільнення. Якщо ж ваш випадок – це частина 4, вам необхідно звернутись до орендодавця із клопотанням про зменшення орендної плати і, шляхом переговорів із орендодавцем, досягнути згоди.

Звісно, орендодавець буде не в захваті в обох випадках. І, скоріше за все, вам доведеться вирішувати спір в суді. Предметом цього судового спору буде – сума оренди, що підлягає (не підлягає) сплаті за період в часі коли діяли незаконні карантин чи локдаун. Якщо рішення суду в цьому спорі буде на вашу користь – для вас все ок, а суму, яку орендодавець відшкодує вам, він може в судовому порядку пред’явити до відповідача Кабінету міністрів України, незаконним рішенням якого орендодавцю нанесено збитки. Якщо ж судове рішення буде проти вас, це рішення суду буде для вас підставою для відшкодування нанесених вам збитків відповідачем Кабінетом міністрів України.

Тут треба наголосити на трьох речах.

Перша. Договір оренди продовжує діяти, а тому радимо вам його виконати (сплатити оренду і продовжувати її сплачувати), а вже виконавши вимагати через суд повернення коштів. За таких обставин, у орендодавця не буде підстав розірвати договір. Доречі, якщо ви отримали від держави 8000 гривень так званої компенсації за локдаун, вам треба буде зменшити суму вимоги до Кабміну на цю суму.

Друга. Загальна позовна давність в Україні три роки, але строк звернення до суду із адміністративним позовом (до Кабміну) – шість місяців. Тому, ми радимо почати судові позови не пізніше ніж через шість місяців після закінчення періоду, за який буде спір.

Третє. Позиваючись до Кабміну необхідно доказати незаконність рішення про карантин/локдаун. Таким доказом буде рішення у судовій справі №640/8150/20 за позовом Гумірова О. І. до Кабінету міністрів про визнання постанови про запровадження карантину незаконною. Отримати рішення, коли воно буде постановлено, можливо в реєстрі судових рішень. Слідкуйте за перебігом процесу в цьому телеграм-каналі позивача: https://t.me/anticovid_gumirov.

Успіху вам у справі відстоювання своїх прав! Якщо буде потрібна юридична допомога – напишіть нашим юристам.