Партія «Пропозиція»: «Районний розподіл – це порушення прав громадян»

23 липня  відбувся круглий стіл політичної партії «Пропозиція» на тему: «Районний поділ України: вплив на децентралізацію та розвиток місцевого самоврядування у Дніпропетровській області». Нагадаємо, що напередодні під час сесії міськради Дніпра була створена фракція політичної партії «Пропозиція».

 

 

Наразі склад фракції політичної партії «Пропозиція» виглядає так: Сергій Барановський, Катерина Буря, Віталій Верба, Григорій Гельфер, Павло Головаха, Геннадій Глядчишин, Наталія Демідова, Юлія Дмитрова, Євгенія Дитятковська, Володимир Ікол, Євген Кривошеєв, Михайло Кутузов, Михайло Лисенко, Ігор Маковцев, Олег Максюта, Артем Павлов, Володимир Панченко, Анжеліка Пилипенко, Сергій Пустовий, Олександр Санжара, Микола Слободянюк, Олег Тупиця, Володимир Федоренко, Олександр Черкаський, Микола Царенко, Сергій Шевченко.

Головою фракції обрано Євгенію Дитятковську, а її заступниками Сергія Пустового та Юлію Дмитрову.

Сотні кілометрів заради довідки

Партійний актив та представники громадськості зібралися для обговорення другого етапу реформи децентралізації, в тому числі районного розподілу. Так, 17 липня Верховна Рада України прийняла Постанову «Про утворення та ліквідацію районів» за якою, наприклад, наша Дніпропетровська область поділена на 7 районів: Дніпровський, Кам’янський, Криворізький, Нікопольський, Новомосковський, Павлоградський та Синельниківський.

За словами міського голови Дніпра, такий законопроект – це порушення прав  громадян.

«У нинішніх історичних реаліях йде масовий наступ на права місцевого самоврядування, з цієї причини нам довелося об’єднатися у політичну партію. І оскільки ми – люди «Пропозиції», ми повинні виробляти відповідні рішення проблем. Ви знаєте, що у нас в області створено 7 районів. Підхід до поділу був механістичний, з порушенням прав громадян. Ніхто не розуміє, де тепер будуть опорні лікарні, де людям будуть надаватися адміністративні послуги, як люди будуть туди добиратися. Щоб отримати якусь елементарну довідку, багатьом жителям Дніпропетровщини доведеться проїхати більше сотні кілометрів по дорозі, яка не існує. Раніше Дніпропетровська область була одним з флагманів децентралізації, у нас по країні був найвищий відсоток покриття новостворених ОТГ. У нас є конкретний досвід і приклади. Сьогодні було прийняте рішення про те, щоб звернутися до Верховної Ради, до Кабінету Міністрів України з вимогою скликання позачергової сесії для невідкладного внесення змін до законопроектів, пов’язані з місцевим самоврядуванням, з бюджетним кодексом. Якщо цього не буде зроблено, новий територіально-адміністративний устрій в Україні не буде працювати. Відбудеться колапс та хаос!», – наголосив Борис Філатов.

Навантаження додається, ресурси зменшуються

Незалежний експерт з питань розвитку місцевого самоврядування Олена Молошна,  яка також сьогодні є виконавчим директором Дніпропетровського регіонального відділення «Асоціація міст України», зазначила, що навантаження у вигляді додаткових зобов’язань на місцеве самоврядування з кожним днем додається, а правові інструменти та ресурси для цього держава не надає.

Міські голови наголошують, що  в питаннях децентралізації та фінансів влада їх не чує.

–           Ми обговорювали питання, які пов’язані з місцевим самоврядуванням, – відзначила міський голова міста Марганець Олена Жадько.  – Поки що нас не чує ніхто – можливо, було не до нас. Але ми як партія місцевого самоврядування сьогодні вирішували найболючіші питання, які стосуються і децентралізації, і бюджетування. Ці питання пов’язанні між собою як із фінансового боку, так і з територіального. Ми зробимо звернення до Верховної Ради України – сподіваємося, що нас почують. Ми підіймаємо ті питання, які не стосуються напряму політики та ідеології, а стосуються напряму життя. Реформа децентралізації виявилася для нас досить корисною. Ми утворили ОТГ, приєднавши до нас Новокиївську сільраду із шістьма селами. Як ОТГ ми тепер входимо до Нікопольського округу, всього таких округів в Дніпропетровській області буде 7. Зараз ми не знаємо, як тепер буде фінансуватися Марганець, яке був містом обласного значення, а зараз за новим розподілом має увійти до Нікопольського округу. Ми стимулюємо Верховну Раду до того, щоб вона терміново знову розглянула законопроект про місцеве самоврядування. Бо є питання, які заважають нам вступати до нового бюджетування, адже бюджет на 2021 рік треба буде приймати відразу після виборів.

Закони дієві тільки на папері

Міський голова Новомосковська Віктор Літвіщенко під час засідання наголосив, що головна влада в Україні  – це саме місцеве самоврядування.

«Я так вважаю не лише тому, я працюю більше 26 років і зі мною поруч – професіонали. А ще й тому, що ця влада ближча до людей. Вона знає, чим вони живуть, які в них проблеми. Коли людину щось турбує, вона спочатку йде до районної ради, міськради, а потім вже йде вище. І саме  місцева влада завжди підставляє плече там, те державна влада дуже часто відходить від вирішення якогось важливого питання. Так було з безкоштовним транспортом для деяких категорій населення, так є з медициною. Наприклад, у цьому році діабетики отримають безкоштовний інсулін на 70% завдяки міському бюджету, а державна влада каже, що цього добилася нібито саме вона. Треба закінчувати розмови і переходити до конкретних дій. Те, що зараз турбує нас всіх – це фінансова основа упровадження нового розподілу. За який кошт має виживати територіальна громада? Із яких джерел будуть надходити ці кошти? Основою цією бази можуть бути чотири законопроекти, які потребують негайного обговорення та винесення на голосування до парламенту. Вважаю, що в державі повинне відбутися широке громадське обговорення цих законопроектів – за участю експертів, керівників органів місцевого самоврядування. А потім як найшвидше треба передати їх до Верховної Ради для прийняття», – сказав він.

Валерія Гаркуша, представник міста Кам’янське підкреслила, що партія «Пропозиція» здатна консолідувати та врегулювати усі проблеми місцевого самоврядування, в тому числі, викликані новим законом.

Світлана Сєргєєва, начальник відділу з гуманітарних питань Верхньодніпровськї міської ради наголосила, що через закон про загальну і середню освіту, молодь масово покидатиме невеличкі міста

Сергій Прохода, представник місцевого самоврядування міста Кривий Ріг наголошує, що партія «Пропозиція» вимагатиме зібрання позачергової серії Верховної ради, адже, наприклад у Кривому Розі новостворений Криворізький район не відповідає законодавству і відкритим залишається питання бюджету, податків тощо

В результаті обговорень, було прийнято рішення звернутися до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів скликати позачергову сесію, щоб на ній прийняти зміни до законопроектів місцевого самоврядування про бюджетний кодекс.

«Якщо цього не буде зроблено – зміцнення районів і новий адміністративно-територіальний поділ не буде працювати, – зазначив у заключному слові Борис Філатов.