Новомосковськ невдовзі відзначить сумний ювілей – 15 років відтоді, як депутат міської ради Олександр Мірошник отримав дозвіл на будівництво багатоповерхового торговельного комплексу між будинками №48 і 50 по вулиці Гетьманській.
За ці роки Мірошник спромігся лише викопати величезний котлован. Копав так завзято, що дно ями опинилося на 70 см нижче, ніж підошва фундаменту будинку №50!
Що передбачає закон у подібних випадках, коли громадянину виділили міську територію під забудову, а він сів на ній, як собака на сіні – і сам не гам, і другому не дам?
Мірошник О. ВО”БАТЬКІВЩИНА”
Витяг з Цивільного кодексу України:
Стаття 416. Право користування земельною ділянкою для забудови припиняється у разі …невикористання земельної ділянки для забудови протягом 3-х років підряд.
Власник земельної ділянки – громада міста в особі міської влади. Термін пройшов уже – п’ять разів по три роки. Чому ж керівництво Новомосковська мовчить?
Ось тут ми і підходимо до ключового слова в першому реченні нашого матеріалу – землю виділили не пересічному жителю, а – депутату! Ви заперечите, мовляв, перед законом усі рівні. У тому-то й справа, що всі рівні, та є рівніші. Особливо якщо мова йде про тих депутатів, яких городяни небезпідставно називають «вічними», бо сидять вони в депутатських кріслах уже по два десятка років. А як відомо, навіть камінь на одному місці обростає мохом, а людина за багато років у владі зрощується з бізнесом, обзаводиться потрібними зв’язками, знає, де «підмазати» і «лизнути» – і в результаті вміє «рєшать» свої шкурні питання.
З моменту появи котловану фундамент і стіни будинку №50 почали тріщати, мешканці небезпідставно запанікували. Але скарги в усі можливі інстанції були наче крик волаючого в пустелі. Тоді люди самостійно звернулися до фахівців для визначення ступеню ризиків власному життю. Висновки експертів Придніпровської державної академії будівництва і архітектури, спеціалістів компанії «Корвет» та Дніпропетровського НДІ будівельного виробництва просто шокували:
«Котлован вплотную подходит к жилым домам с оголением стен фундаментов. В результате заполнения котлована ливневыми и талыми водами произошло обводнение грунта. За счёт капиллярного поднятия воды и промерзания происходит пучение грунта, которое приводит к неравномерным деформациям конструкций фундаментов стенок подвала с раскрытием сквозных трещин. Часть стены дома располагается в зоне призмы обрушения стенок котлована. Этим обосновывается осыпание грунта из-под подошвы фундаментов и зависание отдельных участков фундаментов без контакта с основанием».
А цей абзац висновку експертів примусив здригнутися навіть людей зі сталевими нервами: «Напряжения будут расти до критического состояния и обрушение конструкций произойдёт мгновенно».
Із ситуації, що склалася, могло бути лише два виходи: або Мірошник негайно розпочинає обіцяне будівництво (хоча б робить фундамент майбутньої будівлі і цим знімає проблему з 50-м будинком), або засипає котлован, і тоді влада буде думати, як більш раціонально розпорядитися цією територією.
Але у Мірошника був свій, третій варіант. У листопаді 2011 року він домовляється вже з новим керівництвом міста. Яким чином – невідомо, але в документи підшили красномовну обіцянку депутата:
«Міському голові Морозу С.А. Гарантійний лист. До кінця 2012 року котлован буде повністю забудований».
Мороз С.А.
В результаті народжується така угода між Морозом і Мірошником:
«Орендодавець – Новомосковська міська рада в особі міського голови Мороза Сергія Анатолійовича та орендар – ТОВ «Міркор Капітал» в особі директора Мірошника О.Г. уклали цю додаткову угоду про нижченаведене: поновити договір оренди земельної ділянки за адресою вул. Радянська, 48-50 терміном на 1 рік».
Першим пунктом цієї угоди передбачалося проведення заходів з укріплення котловану вздовж будинку №50, зобов’язання орендаря розпочати будівництво магазину і до 1-го жовтня 2012 року побудувати нульовий цикл. В рішенні №312 сесії міської ради від 28.10.2011р. з цього приводу недвозначно сказано:
«При невиконанні однієї з умов рішення та договір оренди землі вважати такими, що втратили силу».
Завдяки дорозі, підсипаній вздовж будинку №50 до відкритого на першому поверсі спортклубу питання із завислим у повітрі фундаментом частково вирішилось. Але будівництво так і не зрушило з мертвої точки.
Якою ж була реакція Мороза на невиконання умов угоди? Мовчання. Якісь «аргументи» Мірошника знову виявилися більш переконливими. Пам’ятаєте, як у байці Глібова покарали хижу щуку – кинули у річку. Бо за головного в суді була лисиця, якій щука іноді надсилала «то щупачка, то сотеньку карасиків живеньких або линів гарненьких». Тож у травні 2013 року “Міркор Капітал” отримує поновлений дозвіл на будівництво…
З того часу вже відійшла ера міських керівників з приставкою «в.о.», але й вони теж не чіпали Мірошника. Отак треба вміти крутитись!
Куди тільки не зверталися жителі трьох ОСББ, розташованих понад ямою – до міського голови (точніше, міських голів), прокуратури, інспекції архітектурно-будівельного контролю, дзвонили на «гарячі телефонні лінії». Скрізь або відмовки, або пусті обіцянки. Ось лише один із шедеврів чиновницького крючкотворства – у відповідь на чергову скаргу жителів Сергій Мороз відписався:
«Земельна ділянка використовується за призначенням. Торгово-соціальний центр по вулиці Радянській, 50 будується у відповідності до вимог чинного містобудівного законодавства».
От просто цікаво, чим Мірошник заклеює мерам очі?
Надворі вже 2020-й. А віз і нині там – будівництво не ведеться, але й територію до нормального стану орендар не приводить. На будмайданчику, крім безхатченків і бродячих собак, нікого немає. І одні, й інші регулярно влаштовують гучні нічні розбірки. Влітку в котловані травмуються діти, бо вхід туди практично вільний.
А ось ще один, уже свіжіший акт обстеження котловану, від 25.04.2018 року. Його склало управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області. Висновок інспекторів:
«Таким чином, в діях керівника ТОВ «Міркор Капітал» встановлено факт нецільового використання земельної ділянки площею 0,3568 га, кадастровий номер 1211900000:03:006:0064 по вул.Гетьманській,48-50 у м.Новомосковськ, що є порушенням п. «а» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 53 КУпАП».
Невже у влади не вистачає фантазії, як облаштувати цю територію з користю для людей? То спитайте у жителів! А як би доречно тут виглядала зелена пішохідна зона, парк, гойдалки тощо. Та шкурні інтереси депутатів і невгамовні апетити керівників міста виявляються вищими за потреби городян.
«Вічних» депутатів у Новомосковській міській раді всього декілька – Лєбєдєв, Мірошник, Дакова, Коротич, Матвієнко. Про кожного з них уже легенди ходять, за 15-20 років лежання каменем на одному місці (вибачте – років депутатства) вони добряче обросли мохом, але їм все мало!
Як же подібним хитрунам вдається залишатися на плаву? Змінюється політична ситуація в країні, зникають партії, в яких вони числяться, змінюються мери, а вони – неначе класики марксизму-ленінізму на агітаційних плакатах – незмінні. Якщо причину отакої завидної живучості висловити одним реченням, то ці персонажі нагадують зграю ворон: шугонуть їх з одного дерева – тут же дружно пересядуть поруч, на інше. Кольори партбілетів ролі не грають, вони їх змінюють, не моргнувши оком, мов хамелеон, щоб злитися з навколишнім середовищем і максимально відповідати сьогохвилинним запитам суспільства.
Показовими є звинувачення на адресу Мірошника, які свого часу пролунали з уст депутатів, коли вони збирались на сесію, щоб висловити недовіру меру Морозу і відсторонити його від посади. Нагадаємо, С.Мороза і людей з його найближчого оточення звинувачували в корупційних схемах, у відмиванні через Кулебівське звалище величезних сум грошей. Люди вимагали прибрати не лише Мороза, а й усіх депутатів. Мірошник почав виправдовувати і захищати мера та висловився категорично проти пропозиції всім депутатам скласти свої повноваження. «Нехай вони працюють далі, до наступних виборів», – заявив він, бо під поняттям «вони» крилося і прізвище Мірошника. Але він був одразу присоромлений іншими депутатами і звинувачений у власній зацікавленості в захисті Мороза. Хто-хто, а депутати найкраще знають усю підноготну горезвісного котловану. Гарно влаштувалися – рука руку миє: ти мене захищаєш, а я – тебе. Цю яму мер не чіпав, адже Мірошник разом з однопартійцями з ВО «Громада» голосував за все, що ставив на голосування С.Мороз. Те саме було і раніше, і пізніше, за часів хлібозаводу, де він ще нещодавно слухняно піднімав руку, але уже в рядах «Батьківщини». Не треба бути провидцем, щоб передбачити, що й зараз він голосуватиме «як треба», і знайде з ким треба спільну мову – тож котлован і надалі «радуватиме» око жителів мікрорайону.
Поки що залишається відкритим питання, чи надумає виконавча влада міста бодай колись вжити заходів впливу до порушника закону, який нехтує зобов’язаннями і швидко забуває власні обіцянки.