Ось так працює команда президента у Дніпрі під керівництвом губернатора Резніченка

Піар на «халтурі» та підрядники-фаворити.

Для більшості людей потепління взимку – радість. Але на родини з маленькими дітьми – вихованцями новозбудованих дитсадків у прилеглих до міста Дніпро Обухівці та Підгородному – на початку 2019 року чекала не радість, а справжнє випробування. Зимова відлига для них обернулася великою і неприємною несподіванкою.

В Обухівці вода, що протекла крізь дах, затопила другий поверх будівлі дитсадка. Дітей звідти тимчасово «ущільнили» переведенням на перший поверх. Ситуацію детально описували в соцмережах місцеві мешканці. За словами одного з них, Станіслава Лук’яненка, станом на 30 січня справа виглядала так:

«…группу № 5 затопило очень «жестко», в 6­-й группе замкнуло проводку на потолке, сработали предохранительные автоматы. В группе на первом этаже тоже вода – немного, но по стенам побежало – штукатурка обваливается, шпатлевка падает в спальне на кровати. В коридорах ведра, второй этаж сада закрыт и в аварийном состоянии. Сегодня приезжали представители ОГА и фирмы­-застройщика – признали: проблема с крышей есть…».

Дитячий садок у Підгородному взагалі тимчасово закрили. Після неодноразових звернень керівництва закладу до райдержадміністрації фірма­-підрядник усунула помітні на той час недоліки. У лютому директорка дитсадка Віра Міщенко нам підтвердила, що видимих слідів описаних вище проблем вже не було. Хоча великих робіт із заміни матеріалів даху чи з водовідведення на території жодне з відомих нам джерел ані в Обухівці, ані в Підгородному теж не зазначило.

…А починалося все, на перший погляд, непогано…

Проект садочка в Обухівці

Широкомасштабна кампа­нія з будівництва та реконструкції об’єктів освіти, культури, охо­рони здоров’я та іншої інфраструктури триває в Дніпропетровській області з 2015 р. Вона є чи не найчастіше згадуваним предметом гордості облдержадміністрації (ОДА). Про хід виконання намічених планів регулярно надходять переможні звіти, найчастіше – від самого очільника ОДА через його прес-­службу, а також – від його офіційного радника та неофіційного піарника «команди Резніченка» – Юрія Голика. Зі звітами цими можна зіткнутися як у різних ЗМІ, так і у соцмережах.

 

команда Резніченка

 

 

Юрій Голик

 

 

 

 

 

 

 

З 2017 року в Обухівці та Підгородному за бюджетні кошти (тобто – на гроші платників податків) почали зводити дитячі садочки за сучасними проектами.

Проект садочка у Підгородному

Офіційний сайт Дніпропетровської ОДА наводить такі слова очільника області Валентина Резніченка:

«…ще чотири зводимо «з нуля» – у Кам’янському, Покрові, Старих Кодаках та Іларіоновому. Це справжній прорив, адже ніколи раніше в Україні не будували дитячі заклади такого рівня – оригінальні, комфортні, з урахуванням останніх тенденцій у дизайні. Такі можливості дає децентралізація». 

Звідти ж цитата від Юрія Голика:

«Сучасні садочки будуємо не лише в містах, а й у селах. Переконані: діти повинні мати найкращі умови для розвитку незалежно від того, де мешкають».

Кому будівельний брак, а кому самореклама

Щоправда, не у всіх у день відкриття новобудови настрій був таким оптимістичним. Уже згаданий вище батько одного з вихованців обухівського дитсадка Станіслав Лук’яненко, будівельник за фахом, у Facebook прокоментував побачене так:

«Решил обойти здание и зайти в помещение оценить качество, так сказать. Так вот, результаты проделанной ревизии, мягко говоря, шокируют. Описывать каждый недостаток не хватит и «простыни». Вот некоторые: в оконных откосах щели «в палец», система полива – примитивные краны вместо автоматики и т. д.  И вообще, мне как представителю организации, непосредственно связанной с ремонтно-­строительными работами, сразу стало ясно, что 45,6 миллионов (!!!)… за это заплатить невозможно. <…> Как строителю и активному представителю общественности мне жаль, что он (садик  авт.) уже начал разваливаться…».

І проілюстрував свій допис двома десятками фотографій. Фото аналогічного змісту з Підгородного того ж дня опублікував інформаційний портал Pidgorogne.info з коментарем «Ось такі недоліки побачили сьогодні батьки в дитсадочку».

Додаткове невдоволення громадських активістів викликало те, що будівельне сміття було залишено просто в канаві поряд із новою спорудою. Тоді ж дехто з них звернув увагу на певну сумнівність пов’язаних між собою учасників тендеру на зведення закладу. Згаданий вище Юрій Голик у соцмережі прокоментував це так:

«Мне искренне жаль, что анонимные персонажи типа Вас, заточенные на поиск скандалов и склок в силу собственной распущенности, не могут просто порадоваться современному садику и плодят домыслы».

Але пізніше він був змушений визнати публічно, що «…снег с крыши затопил несколько помещений… Это странно». І пояснив події досить екзотично – мовляв, усе через «мракобесие откровенных идиотов», котрі навмисно пробили дах саморізами.

Дитячий садок у Підгородному побудований у формі бджолиних стільників

Новий дитсадочок у м. Підгороднє. «Якісна» робота будівельників…

…та грибок на стінах

За всієї цінності визнання представником ОДА самого факту негараздів таке пояснення аж ніяк не дає відповіді, чому аналогічна подія трапилася в той самий час у синхронно зведеному та відкритому дитсадку в Обухівці. Тим більше не пояснює вона, чому ще в грудні батьки та працівники закладу в Підгородному скаржилися на підтоплення не лише будівлі, а й території, яке спричинило розростання грибку на стінах. Замість відповідей на це запитання підписники Юрія Голика у Facebook отримали емоційне:

«В такие моменты начинаю жалеть, что у нас не диктатура».

Навіть після аварійного залиття дитсадків талими водами та обурення мешканців Підгородного й Обухівки в ОДА не припинили демонстративно пишатися цими об’єктами. Зокрема,  5 березня на Раді регіонального розвитку в Дніпрі за участю Президента України Юрій Голик доповідав:

«Два лучших детских садика страны открыты осенью прошлого года и построены по новым проектам молодых днепровских архитекторов. Это детский садик в форме сот в Подгороднем (летом этого года мы заканчиваем строительство еще двух таких) и детский садик в Обуховке в стиле скандинавской архитектуры. <…> Для нашей области это уже стандарт».

Лишається лише сподіватися, що голова держави не знав, про які «досягнення» насправді так переможно доповідали в його присутності та, певною мірою, від його імені.

Дитсадок в Обухівці побудований за шведським зразком – надсучасний, енергоефективний

…Але чому у ньому протікав дах?

Тим часом місцеві мешканці – зокрема батьки тих дітей, яких виховують у цих будівлях, – скаржаться у соцмережах, що вода тече по стінах, штукатурка падає на ліжка, на стінах грибок. А радник голови ОДА каже: найкращі дитсадки в країні.

Позиція замовника будівництва зрозуміла: визнавати, що в реальності не все так добре, як у переможних реляціях, мало кому до вподоби.

Чиїми руками?

Безсумнівно, передача бюджетних коштів місцевій владі від «центру» в ході децентралізації створила чимало можливостей на місцевому рівні. Та при цьому викликала масу запитань щодо того, хто і на чию користь тими можливостями скористався. Тож, подивимося тепер на виконавців замовлення і отримувачів коштів з бюджетного гаманця.

Як свідчить авторизований електронний майданчик «Держзакупівлі.Онлайн», замовником будівництва дитсадків є Управління капітального будівництва Дніпропетровської облдержадміністрації. Виконав­­цями виступили: у Підгородному – ТОВ «Будмакс-­Компані», в Обухівці – ТОВ «Містокомбуд». Як украй доречно висловився відомий персонаж класичного твору: «Ба! знакомые всё лица!.. срамница! бес­стыдница! где! с кем!».

Назви та фірмовий почерк неприємно знайомі як авторам, так і уважним постійним читачам дніпровської преси. Обидві будівельні компанії – складові не раз описуваної «павутини» сумнозвісних бізнесменів, «героїв» розшуку ФБР за махінації з нерухомістю – братів Дубінських. Наприкінці 2016 р. «Лица» вже розповідали про дільність сегмента «павутини», до якого входять ТОВ «Будмакс­-Компані» та ТОВ «Містокомбуд», у статті «Вавілон-­строй» – новий фаворит мерії та ОГА, що перемагає в усіх тендерах». Серед описаної в ній групи підприємств, що приходили парами на тендери та по черзі «зливалися» на користь «конкурента», бачимо і фігурантів цьогорічних подій із «найкращими дитячими садками країни». Тоді таким підставним «пасивним партнером» для ТОВ «Вавілон­-строй» – головного персонажа статті про «фаворита мерії та ОДА» – виступило ТОВ «Містокомбуд» – нинішній виконавець по Обухівці. Для виконавця по Підгородному, ТОВ «Будмакс-­компані», ним стало ТОВ «Комунальник».

Цей самий «Комунальник», точно так, як і 2016 р., прийшов на проведені в квітні­-травні 2017 р. тендери на будівницт­во навчально­-виховних комплексів у Обухівці та Підгород­но­му. За очікуваної вартості у 44.742.870 грн та 39.455.121 грн 60 коп. відповідно підприємство поступилося «конкурентам» 508.051 грн 65 коп. та 355.686 грн 13 коп. Обидва рази його пропозиція залишилася зі статусом «Не розглядався». Формально, економія в закупівлях з різниці між стартовою пропозицією та пропозицією переможців становила 600.779 грн 65 коп. в Обухівці та 705.791 грн 73 коп. у Підгородному.

У лютому 2018 р. ТОВ «Будмакс-­Компані» ще раз узяло участь у тендері на будівництво за тією самою адресою в Підгородному за формально наявної конкуренції того самого ТОВ «Комунальник». Початком подання тендерних пропозицій було 27 лютого, а розгляду – 5 березня. Безпосередньо перед тим, 16 лютого, Бабушкінський районний суд Дніпра встановив, що «…посадовими особами бюджетних організацій за попередньою змовою з учасниками тендерних процедур вчиняються дії, направлені на привласнення бюджетних коштів шляхом зловживання службовими особами своїм службовим становищем та надання незаконної переваги з подальшим акцептуванням пропозицій наступних учасників торгів: ТОВ «Екосфера Дніпро», ТОВ «Будінвест Інжиніринг», ТОВ «Група «Капітал Строй», ТОВ «Аліас­-Компані», ТОВ «Будмакс­-Компані», ТОВ «Містокомбуд», ТОВ «Укр­-Реммонтаж», ТОВ «АВС БІЛД Сервіс», ТОВ «Комунальник», ТОВ «Дніпроспецліфтсервіс» – під час проведення тендерних процедур». Перемозі ТОВ «Будмакс­Компані» з пропозицією в 35.572.902 грн це не завадило.

У тому ж лютому 2018 р. свої додаткові 35.909.560 грн 38 коп. на будівництво в Обухівці, за участі в тендері ТОВ «Комунальник», отримало і ТОВ «Містокомбуд» (загалом же, згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень, станом на 25 лютого 2019 р. ТОВ «Містокомбуд» фігурує у 105 рішеннях зі сфери кримінального судочинства, а ТОВ «Будмакс­-Компані» – аж у 127).

У грудні 2018 р., вже після відкриття дитсадків, ці підприємства отримали шляхом переговорних процедур угоди на 6.849.994 грн 80 коп. та 13.734.645 грн 60 коп. відповідно. Використання переговорних процедур замість тендерів у обох випадках було обґрунтовано виникненням додаткових будівельно­монтажних робіт, не передбачених проектом.

Отже, попри зростання сум по ходу справи, тендери на бу­дівництво пройшли загалом за схемою, описаною ще 2016 р. Подібним виявився і результат. Тоді перший же сильний дощ після ремонту даху залив квартири мешканців будинку, ремонтованого ТОВ «Вавілон­-строй» з мережі Дубінських. Дитсадки в Обухівці та Підгородному, так урочисто відкриті наприкінці жовтня, залив талий сніг менше ніж за чотири місяці – наприкінці січня 2019 р. Гучні слова й красива картинка за участю очільників області обернулися для вихованців та вихователів вимушеною перервою в заняттях і роботі та небезпечним для здоров’я грибком на стінах. На щастя, запобіжники, що спрацювали під час замкнення проводки в Обухівці, не дали статися дійсно великій трагедії. Враховуючи викладене вище щодо якості робіт і попереднього досвіду їх виконавців, можемо лише обережно порадіти, що хоч щось у цій ситуації спрацювало так, як треба.

Тим часом лише за 2018 та початок 2019 рр. ТОВ «Будмакс­-Компані» уклало з Департаментом капітального будівництва Дніпропетровської ОДА 12 договорів на суму 231.041.340 грн 79 коп. Предметами їх є будівництво, реконструкція та капітальний ремонт шкіл, навчально-­виховних комплексів і будинків культури, тобто улюблена тема для піару команди ОДА. Серед тендерів, виграних ТОВ «Будмакс­-Компані», – зведення навчально-­виховного комплексу у Кам’янському. Саме такий заклад і це місто згадував голова ОДА у цитованій на початку статті промові.

Успіхи ТОВ «Містокомбуд» на цьому тлі не такі ефектні. За цей самий час воно уклало договори з трьома департаментами Дніпропетровської ОДА на 135.794.157 грн 44 коп., здебільшого – на відновлення гідрологічного режиму річок та захист від підтоплень. За цікавим збігом обставин розчистка рік є ще однією темою, яку активно експлуатує піар­команда ОДА на чолі з Юрієм Голиком.

P.S. Наша спроба отримати у радника го­­лови Дніпропетровської  ОДА коментар з приводу вищеописаного зіткнулася з «ввічливою» відповіддю:

«Я не даю комментарии… лицам, отчего­-то именующим себя «журналистами», и «газетам», специализирующимся на от­кровенной лжи и манипуляциях».

Щоб таки дізнатися, яка ж вона – відверта правда – ми звернулися із такими запитаннями до прес-­служби Дніпропетровської ОДА: 

  • Чи є офіційні висновки з приводу причин залиття дитсадків через дах і неякісної роботи будівельників?
  • Якщо це зробили якісь зловмисники (на яких натякав пан Голик, то чи передавалися відповідні матеріали в поліцію, чи відкрито провадження? 
  • Чи задоволена ОДА співробітництвом з  фірмами, які будували дитсадки?
  • Які виникали (якщо виникали) труднощі в роботі з ними?

У прес­-службі з нами спілкувалася ввічливо і пообіцяли незабаром надати необхідні відповіді. Ми терпляче чекали на них – вже й весна прийшла, – але й досі відповідного листа не отримали. Наразі наш терпець урвався – чекати обіцяного три роки не маємо можливості. Можемо лише процитувати одного класика розмовного жанру: «Жаль, что нам так и не удалось послушать начальника транспортного цеха». Хоча ми щиро намагалися це зробити.

 Дмитро Долинський,

Євген Матвійчук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.litsa.com.ua/show/a/46220?fbclid=IwAR0o0Ep4g4OQ5kyJE2LhR4Ey4sa_p5-eEj9HH9sOXQ3w5e6zms4AXJHqCyg