Лютий 2014-го. За три місяці протестів на Майдані вбито 82 активісти. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявляє про ліквідацію спецпідрозділу міліції «Беркут». Частина бійців тікає з України. Частину відправляють на службу в зону бойових дій на Донбасі…
Командир київського полку поліції особливого призначення Руслан Цикалюк брав участь у розгоні учасників Євромайдану 2013 року. Про це йдеться у розслідуванні Громадського. Полк особливого призначення було створено на базі колишнього «Беркуту», у якому Цикалюк служив до його ліквідації.
Громадське проаналізувало відео та фото розгону протестувальників у ніч на 30 листопада 2013 року. На них чоловік, схожий на нинішнього командира полку поліції особливого призначення Руслана Цикалюка разом із іншими спецпризначенцями бере участь у розгоні протесту. Сам Цикалюк заперечує факт свого перебування на місці розгону. Громадське звернулося до компанії, яка займається портретною експертизою, її результати свідчать про те, що людина на зображеннях – саме Руслан Цикалюк.
Вікторія Рощина, журналістка Громадського і Руслан Цикалюк, командир полку поліції особливого призначення
Щонайменше два правоохоронці, які відмовилися називати свої імена, повідомили Громадському, що Цикалюк був у ніч розгону на Майдані, або впізнали його на відео.
Громадське звернулося за коментарем до керівництва київської поліції. Начальник Головного управління Національної поліції у Києві Андрій Крищенко переконує: це питання до слідства, а не до поліції.
«Його не притягнуто до кримінальної відповідальності, він не відсторонений від служби», – зазначив він у коментарі Громадському.
У прокуратурі Громадському повідомили, що Цикалюка допитали у статусі свідка у низці кримінальних проваджень стосовно злочинів проти Майдану. Інших деталей не повідомляється.
Громадське також звернулося за коментарем до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова на одній з публічних подій, утім очільник МВС відмовився коментувати питання Беркуту. Вислухавши частину запитання, міністр зазначив, що «буде робити те, що потрібно йому», а не журналістці. А на повторні питання звернувся до охорони: «освободи девочку».
У розстрілах під час Революції Гідності підозрюються 23 екс-працівників київського «Беркуту». 18 з них втекли з країни, і зараз у розшуку, п’ятеро – на лаві підсудних. Справа щодо них слухається вже понад 2 роки в Святошинському суді Києва.
Усі злочини, скоєні під час Революції Гідності, умовно об’єднані в одну велику «Справу Майдану», яка нараховує 89 кримінальних проваджень. У них, зокрема, розслідують вбивство 95 людей (82 мітингувальники та 13 силовиків).