Чи будуть Новомосковці з теплом,пристрасті верують

Осінь. Похолодало. Вже подіставали з шаф светри й куртки. Синоптики прогнозують ще один тиждень бабиного літа на початку жовтня, потім очікують похолодання. Тож все частіше в розмовах жителів новомосковських багатоповерхівок чується занепокоєння: а чи включать тепло в оселях?
            Підставою для тривог городян став скандальний проект рішення Новомосковської міської ради щодо намірів не подавати теплоносій у ті будинки, де найбільша заборгованість мешканців за послуги з теплопостачання.
З одного боку, заборгованість є, і вона чимала – понад 15 мільйонів гривень. З іншого боку – більшість неплатників просто не спроможні осилити суми в платіжках. Вибір для них стоїть саме так: або оплати комуналку й помри з голоду, або купи собі щось поїсти і ліки, бо навіть субсидія спасає не всіх.
           Задля об’єктивності треба зазначити, що серед неплатників чимало й цілком заможних громадян, які просто ігнорують оплату комунальних послуг. Роками ігнорують. Серед них і державні службовці, і адвокати, і медики, і успішні підприємці. Є навіть працівники виконкому, і серед них (уявіть!) – начальники управлінь, які мають борги по 30 тисяч. Отакий приклад «добросовісності» показує городянам новомосковська влада. Можливо, премії у посадовців малуваті, не вистачає на комуналку?
Якщо раніше прізвища хронічних боржників вивішували на білбордах по всьому місту, то після прийняття закону про захист персональних даних це робити заборонено.
           Шарахання керівництва міста з відмовою від централізованого опалення стало однією з причин погіршення ситуації з проплатами населення. Можливо, хтось із городян вирішив, що під шумок у цій плутанині борги забудуться. А плутанина була викликана якраз безладом у головах наших посадовців, які розпочали важливу, масштабну і, можливо, й необхідну справу по переведенню міста на альтернативні види опалення, але без належних розрахунків і планів – на авось.
Причому, планів немає й досі! Цим рукотворним хаосом можновладці лише розбалансовують мережі теплогосподарства.
Після багатьох набитих на лобі гуль і протестів населення влада вирішила відключити цієї осені поки що тільки одну котельню – по вулиці Спаській на Кулебівці. Хоча наміри були і стосовно Площадки, і Великої Ковалівки. Якщо жителі Кулебівки зиму переживуть, то наступного року географію «дослідів» розширять на інші райони міста.
            Вакуум у владних головах вилився в те, що це рішення про непідключення котельні вони розглядають… за тиждень до початку опалювального сезону! Ось вам, людоньки, подарунок від влади під самі заморозки!
Мабуть, при грамотному підході рішення треба було б прийняти хоча б весною, після закінчення опалювального сезону. Але досі була лише балаканина й суперечливі заяви посадовців. Тепер у жителів Спаської і Космонавтів ситуація як у тій казці про бабу з розбитим коритом. Але кого це хвилює? Головне для наших обранців – запрацювали фірми «Електроопалення під ключ».
            І що смішно, оповістити кулебівчан про згадане рішення повинна не влада і не депутати. Бо бояться, що станеться те, чого лякаються учасники хлібозаводівських сесій – можуть побити. Пам’ятаєте «Двенадцать стульев»: «Здесь Паша Эмильевич, обладавший сверхъестественным чутьём, понял, что сейчас его будут бить, может быть, даже ногами». Тож у проект рішення сесії записали:
«1. Надати дозвіл КП «Новомосковськтеплоенерго» на виведення з експлуатації котельні «ПМК-36» з 15.10.2018 року.
2. Директору КП «Новомосковськтеплоенерго» довести до відома жителів будинків, які опалюються від котельні вказаної в пункті 1 цього рішення, інформацію про те, що котельня буде виведена з експлуатації».
Директора тепломережі їм, мабуть, не так шкода. Так що ж з не підключенням до тепла будинків із заборгованістю? А проект рішення звучить так:
             «Враховуючи незадовільний стан розрахунків за послуги теплопостачання та критичну суму заборгованості населення м. Новомосковська (понад 15,5 млн. грн.), з метою оптимізації витрат на теплопостачання та раціонального використання теплової енергії, враховуючи лист директора КП «Новомосковськтеплоенерго» Федорченко В.А. від 10.09.2018р. № 863 щодо розмірів заборгованості за спожиту теплову енергію, керуючись ст. 25, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 13 Закону України «Про теплопостачання», п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Новомосковська міська рада ВИРІШИЛА:
1. Надати дозвіл КП «Новомосковськтеплоенерго» в разі непогашення, заборгованості за спожиту теплову енергію не підключати в опалювальний період 2018 року до системи централізованого опалення багатоквартирні будинки м. Новомосковська, згідно Додатку».
І знов-таки, «під танки» кидаються не самі. Читаємо пункт 2:
«Директору КП «Новомосковськтеплоенерго» довести до відома жителів будинків, вказаних в Додатку до цього рішення, інформацію про не підключення будинків до системи централізованого опалення в разі непогашення заборгованості за спожиту теплову енергію».
Чи законне це рішення – не підключати будинки до тепла через заборгованість окремих жильців? А як же законні права добросовісних платників? І як взагалі такий документ могли завізувати юристи?
             За коментарями ми звернулися до відомого правозахисника, юриста Тетяни Перепеткевич (м.Київ).
«Згідно з ч. 4 ст. 26 Закону України «Про житлово­комунальні послуги», виконавець комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу електричної енергії та природного газу) має право обмежити (припинити) надання відповідної комунальної послуги її споживачу незалежно від обраної моделі організації договірних відносин у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті комунальні послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження від виконавця. Таке попередження надсилається споживачу не раніше наступного робочого дня після спливу граничного строку оплати комунальної послуги, визначеного законодавством та/або договором про надання відповідної комунальної послуги.
             Співвласники, управитель чи об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, які здійснюють управління багатоквартирним будинком, а також особа, яка здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, зобо в’язані забезпечити доступ виконавця до таких систем для реалізації права на обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги споживачу. Такий доступ надається виключно в межах, необхідних для здійснення обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги КОНКРЕТНОМУ СПОЖИВАЧУ. Інша річ, що на сьогодні немає технологічної можливості здійснити обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги конкретному споживачу. Тому виконавці вдаються до таких незаконних маніпуляцій із законом, видаючи у публічну площину для обговорення відверто НЕЗАКОННІ ПРОЕКТИ РІШЕНЬ МІСЦЕВИХ РАД, що начебто законом передбачено поголівне, у вигляді кругової поруки, здійснення обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги. Але закон передбачає ІНДИВІДУАЛЬНУ відповідальність за несплату наданих комунальних послуг конкретного споживача. Зазначу, що державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах оптимального поєднання систем централізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду 5 років. Це значить, якщо теплопостачання внаслідок морального зносу або інших обґрунтованих чинників стає для міста збитковим, місто повинно переводити або запропонувати варіанти переходу на автономне теплопостачання. Тому що повністю залишити місто без теплопостачання ­ це означає, що міська рада буде порушувати принцип державної політики у сфері теплопостачання ­ забезпечення енергетичної безпеки держави» – зазначила Тетяна Перепеткевич. 
                Отже, враховуючи думку юриста, можна констатувати, що посилання на законодавчі норми у преамбулі проекту рішення Новомосковської міської ради – це не що інше, як напускання туману в очі городян. Немає підстав для не підключення будинків до тепла, де живуть люди, які не мають боргів. Утнути таке влада може, особливо наша, але має шанс нарватися на лавину позовів до суду. 
А ось схеми перспективного розвитку системи теплопостачання, про яку говорить юрист, у Новомосковську, як ми вже знаємо, досі немає… 
До того ж, керівництво Новомосковська не знає вимог статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», де чітко сказано, що в опалювальний період «виконавець послуги з постачання теплової енергії повинен забезпечити постачання теплоносія БЕЗПЕРЕРВНО». 
Надаємо цей витяг із закону не для заохочення неплатників, а щоб повернути посадовців на грішну землю і нагадати про права добросовісних громадян. Бо все у нас в Новомосковську чомусь робиться не по закону, а по безпредєлу. Працюйте, панове чиновники, організовуйте роз’яснювальну роботу серед неплатників! 
Який же законний шлях вирішення проблеми? З цим запитанням ми завітали до директора КП «Новомосковськтеплоенерго» Валерія Федорченка. 
– Валерію Анатолійовичу, по-перше, проект рішення, як видно з його преамбули, розробили у виконкомі на підставі Вашої доповідної записки. Що в ній було?
– Я доповів керівництву міста про критичну ситуацію з проплатами населення. Вказав 19 будинків, де борг перевищує 150 тисяч гри вень – це Гетьманська, 15, 40, 47, 49 і 50, В.Ковалівка,28, Зелінського,10, Головка,22, Горького, 2 і 8, З.Білої,5, Калнишевського,2, Короленко,3, Леваневського,1, Паланочна, 19 і 41, Сучкова, 23, 54 і 126. Найбільші борги у жителів Гетьманської,49 – 371,5 тисяч. 
– Ну що ж, проект рішення – на совісті керівництва міста, а яку ж роботу з боржниками ведете ви, адже договори про теплопостачання у вас укладені не з багатоквартирними будинками, а з кожним конкретним власником квартири? 
– Так, і ми в рамках чинного законодавства ведемо позовну роботу. З початку цього року подано до суду 116 позовів на загальну суму 1 млн 684 тис.грн, в минулому році – 67 позовів на 612 тис.грн. Додам, що ми виграємо понад 90% таких справ. 
– Тож кошти від боржників поступають на ваші рахунки? 
– У тому-то й проблема. Рішення суду передається у виконавчу службу, а звідти нам здебільшого надходять постанови про закриття виконавчого провадження по причині відсутності у боржника майна, на яке може бути накладено арешт. Тобто, майна, яке виконавча служба може виставити на продаж, у багатьох боржників немає.
– У цих найелітніших будинках, вказаних у Вашій доповідній записці, живуть бідняки?
– Не буду коментувати. Зазначу, що з початку цього року всього відшкодовано лише 58 тисяч гривень. А кожен наш судовий позов коштує підприємству понад 800 гривень. Ось і підрахуйте співвідношення затрат і ефекту… 
– Правління ОСББ допомагає у спілкуванні з боржниками? 
– Є приклади активної життєвої позиції голів будинкових комітетів. Хотів би подякувати за співпрацю головам Олені Паливоді (Сучкова,122), В’ячеславу Папсуєву (Гетьманська,43), Ніні Нечаєвій (Українська,10 і Гетьманська,25), Володимиру Суслопарову (Гетьманська,44), Ліні Ширшовій (Гетьманська,46), Тетяні Гринько (Сучкова,30), Людмилі Павловій, (пл.Героїв,6) та багатьом іншим. Але є й такі голови, яким байдуже.
– А хто у вас на підприємстві безпосередньо займається роботою з боржниками?
– Її ведуть 6 контролерів. Обходять квартири і у вихідні дні. Працюють у цьому напрямі й майстри при підготовці будинків до опалювального сезону. – Чому результати їх роботи не надто переконливі?
– Бо реакцію затятих боржників на наші законні вимоги не можна назвати нормальною. Контролерами працюють жінки, і чого тільки вони не зазнають – і цькування собаками, і гарячий чай їм в обличчя ллють, я не кажу вже про брудні лайки і витівки нетверезих чоловіків. Знаю, скільки критики лунає на мою адресу стосовно роботи по стягненню боргів. Принагідно хочу повідомити читачам «Новомосковської правди», що готовий взяти на оплачувану роботу по договору з десяток таких «критиків», щоб вони показали кращий результат. Це піде тільки на користь місту. 
– КП «Новомосковськтеплоенерго» вже готове обігрівати місто?
– Так, у нас все готове до початку опалювального сезону. 
– Котельню на Спаській уже розбираєте на металобрухт?
– Ні, ми всі котельні, у тому числі й ПМК-36 на Спаській, підготували до роботи в осіннє зимовий період. 
– Як же так?
– Офіційного рішення щодо виведення її з експлуатації досі немає. 
– Коли почнете подавати тепло в оселі?
– Якщо середньодобова температура буде нижчою за +8°C протягом трьох діб, але після від повідного рішення міської влади. Залишається відкритим питання лімітів на газ, і великі борги ставлять під загрозу старт опалювального сезону.