Общественные организации Днепропетровска подписали меморандум: в день выборов будет вестись видеонаблюдение за нарушениями, подкупом избирателей и продажей голосов

«Общественные организации Днепропетровска подписали меморандум: в день выборов будет вестись видеонаблюдение за нарушениями, подкупом избирателей и продажей голосов»

 

В пресс-конференции приняли участие:

 

– глава ОО «Народная Армия» Александр Островский;

– глава правления ОО «Майдан Січеслав-Дніпро» Виктор Романенко;

– активист, общественный деятель Денис Розов.

 

Денис Розов:

Вчера состоялось собрание представителей всех общественных организаций. На собрании приняли решение, что общественные организации и общественность не должны оставаться в стороне на 2 туре выборов.

Общественность Днепропетровска выступает за проведение честных, прозрачных выборов. Мы будем своевременно реагировать и сообщать о всех подкупах и всех обращениях наших жителей.

 

Віктор Романенко:

Дуже серйозна і важлива подія очікує нас у 2 турі. Після вступу в дію нового Кримінального кодексу з поправками щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства, на сьогодні є приклади, коли виборець вже страждає, вже засуджений. Зараз ми не можемо сказати – бери 300 грн, а голосуй як хочеш. Так вже не вийде, за цим вже йде кримінальна відповідальність – від 5100 грн до 2 років позбавлення волі або виправних робіт за продаж голосу.

Як ми знаємо, перед виборами всі кандидати, партії проводять передвиборчу кампанію, дають багато обіцянок. Хтось роздає продуктові пакети, матеріальну допомогу, обіцяють ліфти, дороги і таке інше. Багато чого робиться. Ці всі речі регламентує Закон «Про місцеві вибори» та Кримінальний кодекс України. Так, відповідний Закон прямо забороняє застосовувати підкуп, як дію, що перешкоджає волевиявленню виборця. У частині 4 ст. 60 Закону про «Місцеві вибори» сказано, що забороняється проводити передвиборчу агітацію, що супроводжується наданням виборцю грошей, чи проведення ярмарок, чи іншої безоплатної, пільгової допомоги. Це й безкоштовні маршрутки, й маршрутки по 1 грн. Все це заборонено. Гравці основні наші не відповідають за такі речі, які в Законі називаються непрямим підкупом. Хотілося б повідомити, якщо виборець отримує десь пакетик з логотипом певної організації, партії чи кандидата і вартість цього пакетика перевищує 5% мінімальної зарплатні (це 68 грн 90 коп), то це вже підкуп. Якщо взагалі безкоштовно – це прямий підкуп.

Разом з тим у Кримінальному кодексі України використовується таке поняття, як неправомірна вигода. Згідно з ним підкупом вважається як надання неправомірної вигоди, так і її пропозиція чи, навіть, обіцянка в наданні. Неправомірна вигода включає в себе кошти, майно, переваги і пільги, послуги чи нематеріальні активи.

Також вважається підкупом агітація шляхом надання підприємствам, установам, організаціям вказаної неправомірної вигоди, або надання безоплатно товарів, робіт, послуг. Такі дії караються обмеженням волі, або позбавленням волі на строк від 2 до 4 років з позбавленням права обіймати певні посади від 1 до 3 років.

Не варто забувати, що за підкуп передбачена і кримінальна відповідальність. Тому в нас з’явилася стаття 160 Кримінального кодексу, яка була посилена і підписана (не дуже швидко, звісно), яка передбачає покарання для будь-якої особи, старшої за 16 років, яка здійснювала підкуп обмеження волі на строк до 3 років. Ми вже знаємо про 3 студентів в Чернівцях, які підробляли підкупом і вже мають судимість.

Взагалі, всі експерти, висловлюються за те, щоб хоча б декілька людей посадити, щоб решті не захотілося брати участь в підкупі.

Є вже в цій статті і тяжкі злочини, такі як незаконні вимоги посадової особи з метою вплинути на рішення виборчої комісії – караються позбавленням волі від 5 до 10 років. А також, те, що часто відбувається у нас на виборчих дільницях, підробка виборчих документів – 3-7 років, викрадання чи приховування скриньки з бюлетенями або протоколу про підрахунки – від 5 до 7 років. Найголовніше – якщо виборець взяв бюлетень, який йому не належить, і пішов голосувати – карається штрафом від 100 до 300 неоподаткованих мінімумів, або 2 роки в’язниці. Я вже не кажу про те, щоб винести бюлетень на вулицю.

Давай пам’ятати, що після виборів ніхто нікого залишати не буде. Ніхто не захистить, якщо порушення зафіксоване. У нас усіх є камери, ми будемо знімати, потім викликати міліцію. Я вважаю, що це демократично. Це правильно, в інших країнах навіть саджають у тюрму, якщо людина не ходить на вибори.

Кримінальна відповідальність посилюється для тих осіб, які вважаються учасниками виборчого процесу: спостерігач, кандидат, довірена особа, член комісії. Такі люди можуть бути ув’язнені на строк від 5 до 10 років, якщо будуть помічені у підкупах.

На сьогодні 2687 порушень вже зафіксувала наша нова поліція. З них – 218 вже в ЄРДР. По 39 випадкам вже порушені кримінальні справи.

Хотілось би звернутися до наших виборців, розповісти, що таке наш 1 голос. 1 голос у 1649 вирішив питання страти короля Англії Чарльза Першого. 1 голос у 1776 році вирішив питання про державну мову США. 1 голос у 1768 році врятував в конгресі США Президента Ендрю Джексона від звинувачення в державному злочині. 1 голос у 1875 році зробив з Королівства Франції Французьку Республіку. 1 голос у 1923 році на з’їзді зробив Адольфа Гітлера головою НСДАП. І в 1953 році 1 голос не дав прийти до влади в СРСР Лаврентію Берії.

 

Александр Островский:

Я бы хотел сказать о морали, о некоторых вещах, которые продавать нельзя. Такие понятия, как родители, Родина, голос – не продаются. Хотелось бы обратиться к совести: люди, не торгуйте голосами, если продать голос – продавать больше будет нечего. Я не говорю об уголовной ответственности – в местах лишения свободы также можно голосовать. Но там голосовать значительно хуже. А приговоры будут, и мы будем следить, чтобы приговоры не были оправдательными для тех, кто будет брать или давать. Они будут независимо от партии или объединения нести за это ответственность.

Источник : dneprpost.com.ua